SuperTuxKart 0.7 PL - en to pl translation catalogue (225 entries)

en:    Keyboard %i
pl:    Klawiatura: %i

en: %0 bites %1's bait
pl: %0 łapie za tyłek %1

en: %0 eats too much of %1's cake
pl: %0 zjadł za dużo ciasta od %1

en: %0 gets a fancy mask from %1
pl: %0 dostaje śmieszną maskę od %1

en: %0 is bowled over by %1
pl: %0 strącony przez %1

en: %0 will not play bowling with %1 again
pl: %0 nie zagra już ponownie z kręgle z %1

en: %i laps
pl: %i okrążeń

en: %i. %s : survived for %s
pl: %i. %s : przetrwał jako %s

en: %s by %s
pl: %s. Autor: %s

en: %s is ready
pl: %s jest gotowy

en: '%s' has been eliminated.
pl: '%s' wyeliminowany.

en: (Empty)
pl: (Pusty)

en: (more players can join by pressing 'fire' now)
pl: (gracze mogą dołączyć przez wciśniecie klawisza 'fire')

en: * Current key bindings can be seen/changed in menu Options
pl: * Ustawienia klawiszy można przejrzeć/zedytować w opcjach

en: * Most of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion : instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
pl: * Większość z tych rodzajów gry mogą być grane również jako grand prix: zamiast jednego wyścigu - wiele z rzędu. Im lepsza pozycja, tym więcej punktów. Na końcu, gracz z największą ilością punktów wygrywa puchar.

en: 3 Strikes Battle
pl: Walka 3 walnięć

en: 3 Strikes Battle : only in multiplayer games. Hit others with weapons until they lose all their lives.
pl: Walka 3 walnięć: tryb dostępny tylko dla wielu graczy. Wal innych graczy aż do ich straty żyć!.

en: = Highscores =
pl: == Najlepsze wyniki ==

en: A wizard did it!
pl: Czarodziej to zrobił!

en: Abort Grand Prix
pl: O grand prix

en: About
pl: O grze

en: Accelerate
pl: Przyspieszenie

en: Add Keyboard Configuration
pl: Dodaj konfigurację klawiatury

en: Add Player
pl: Dodaj gracza

en: Add a device
pl: Dodaj urządzenie

en: Add-Ons
pl: Dodatki

en: Addons
pl: Dodatki

en: All
pl: Wszystko

en: All Tracks
pl: Wszystkie trasy

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
pl: Wszystkie ciosy dozwolone, więc weź broń i zrób z niej użytek!

en: All tracks
pl: Wszystkie trasy

en: Anchor - slows down greatly the kart in the first position
pl: Kowadło - bardzo spowalnia gracza na pierwszej pozycji

en: Apply video changes
pl: Zatwierdź ustawienia wideo

en: Arenas
pl: Areny

en: Arrr, the %s dropped anchor, Captain!
pl: Arrr, %s spuścił kotwicę, Kapitanie!

en: Assign to ESC key
pl: Przydziel klawisz ESC

en: At World's End
pl: Na końcu świata

en: Audio
pl: Dźwięk

en: Avoid bananas!
pl: Unikaj bananów!

en: Axis %d %s
pl: Oś %d %s

en: Back
pl: Powrót

en: Back to Race
pl: Powrót do wyścigu

en: Back to device list
pl: Powrót do listy urządzeń

en: Back to main menu
pl: Powrót do głównego menu

en: Back to the main menu
pl: Powrót do głównego menu

en: Banana? Box? Banana? Box? Banana? Box?
pl: Banan? Skrzynia? Banan? Skrzynia? Banan? Skrzynia?

en: Better luck next time!
pl: Powodzenia następnym razem!

en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
pl: Kula do kręgli - odbija się od ścian. Jeśli partzysz w tył, kula zostanie puszczona za ciebie.

en: Brake
pl: Hamulec

en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you
pl: Guma do żucia - pozostawia lepką maź za tobą.

en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights
pl: Ciastko - rzucone na najbliższego rywala, najlepsze na krótkie ogległości i długie rzuty

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cancel Remove
pl: Anuluj usunięcie

en: Cancel/Back
pl: Anuluj/Powróć

en: Cannot add a player with this name.
pl: Nie można stworzyć gracza o tym imieniu.

en: Challenges
pl: Wyzwania

en: Challenges : Trophy Room
pl: Wyzwania: pokój nagród

en: Choose a Kart
pl: Wybierz karta

en: Collect Nitro in Math Class
pl: Zbierz nitro w Klasie Matematycznej

en: Collect blue boxes : they will give you weapons or other powerups
pl: Zbieraj niebieskie skrzynki: dadzą ci bronie lub inne bonusy

en: Collect the Pharaohs Treasure
pl: Zbierz Skarb Faraonów

en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key. You can see your current level of nitro in the bar at the right of the game screen.
pl: Zbieranie nitro pozwala tobie, kiedy naciśniesz odpowiedni do tego klwaisz. Możesz zobaczyć swój obecny stan nitro na pasku po prawej stronie ekranu.

en: Come first in the At World's End Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
pl: Wygraj grand prix 'Na końcu świata' z trzema przeciwnikami.

en: Confirm Remove
pl: Potwierdź usunięcie

en: Confirm resolution within %i seconds
pl: Potwierdź rozdzielczość w ciągu %d sekund(y)

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pl: Nie zawiera bonusów, więc możesz przetestować swoje umiejętności kierowcy!

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Continue Grand Prix
pl: Kontynuuj grand prix

en: Controls
pl: Sterowanie

en: Credits
pl: Autorzy

en: Description:
pl: Opis:

en: Description: %i
pl: Opis: %i

en: Do you really want to delete player '%s' ?
pl: Czy na prawdę chcesz usunąć gracza: %s?

en: Do you want to fly kites?
pl: Czy chcesz puszczać latawce?

en: Down
pl: Dół

en: Enabled
pl: Włączone

en: Energy
pl: Energia

en: Enter the new player's name
pl: Wpisz imię nowego gracza

en: Exit Race
pl: Wyjście z wyścigu

en: Expert
pl: Ekspert

en: Feature Unlocked
pl: Nowa funkcja odblokowana!

en: Final lap!
pl: Ostatnie okrążenie!

en: Finish 3 laps in Racetrack with 3 easy AI karts in under 2:40 minutes.
pl: Wygraj Trasę Wyścigową z 3 prostymi przeciwnikami w czesie poniżej 2:40.

en: Finish 3 laps on the Tux Tollway track with 3 AI karts in under 3:35 minutes.
pl: Wygraj trasę 'Autostrada Tuxa' z trzema preciwnikami w czasie poniżej 3:35.

en: Finish Race track in 2:40
pl: Zakończ Trasę Wyścigową w 2:40

en: Finish Tux Tollway track in 3:35
pl: Zakończ Autostradę Tuxa w 3:35

en: Finish with at least 6 points of nitro on three laps of Oliver's Math Class in under 52 seconds.
pl: Zakończ trasę 'Klasa Matematyczna' w czasie ponizej 52 sekund i zbierz przynajmniej 6 nitro.

en: Finish with at least 9 nitro points on 3 laps of Shifting Sands in under 2:20 minutes.
pl: Zakończ trasę 'Zmienne Piaski' w czasie ponizej 2:20 i zbierz przynajmniej 9 nitro.

en: Finished
pl: Koniec

en: Fire
pl: Ognia

en: Follow the Leader
pl: Śledź Lidera

en: Follow the Leader in the Jungle
pl: Śledź Lidera w dżungli

en: Follow the Leader on a Desert Island
pl: Śledź Lidera na wyspie pustyń

en: Follow the leader: run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
pl: Śledź Lidera: bądź na drugim miejscu. Ostatni gracz zostanie zdyskwalifikowany, kiedy czas osiągnie 0. UWAGA: jazda przed liderem też eleminuje!

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: GP scores :
pl: Wyniki GP:

en: Game Keys
pl: Klawisze gry

en: Game Modes
pl: Style gry

en: Gamepad button %d
pl: Przycisk gamepada %d

en: General
pl: Ogólne

en: Geronimo!!!
pl: Dżeronimo!!!

en: Go!
pl: START!

en: Grand Prix
pl: Grand prix

en: Graphics
pl: Grafika

en: Help
pl: Pomoc

en: Highscores
pl: Najlepsze wyniki

en: Hit others with weapons until they lose all their lives. (Only in multiplayer games)
pl: Wal innych graczy aż do ich straty żyć!.

en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
pl: Jeśli widzisz taki przycisk jak obok, musisz ukończyć wyzwanie, aby to odblokować.

en: Ignoring '%s', you needed to join earlier to play!
pl: Ignorowanie '%s', powinieneś/powinnaś dołączyć wcześniej go gry!

en: Install
pl: Instalacja

en: Intermediate
pl: Średniak

en: Karts
pl: Gokarty

en: Keep this resolution
pl: Pozostań przy tej rozdzielczości

en: Lap
pl: Okrążenie

en: Leader
pl: Lider

en: Left
pl: Lewo

en: Loading
pl: Ładowanie

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
pl: Zablokowane: ukończ aktywne wyzwania, aby otrzymać więcej!

en: Locked!
pl: Zablokowane!

en: Look Back
pl: Spojrzenie w tył

en: Magic, son. Nothing else in the world smells like that.
pl: Magia, synu. Nic na świecie nie śmierdzi jak to.

en: Make your rivals bite dust!
pl: Pokonaj przyciwników!

en: Menu Keys
pl: Klawisze menu

en: Mouse axis %d %s
pl: Oś myszy %d %s

en: Mouse button %d
pl: Przycisk myszy %d

en: Music
pl: Muzyka

en: Name:
pl: Imię:

en: Name: %i
pl: Imię: %i

en: Networking
pl: Sieć

en: New Grand Prix '%s' now available
pl: Nowe grand prix '%s' już dostępne

en: New difficulty '%s' now available
pl: Nowy poziom tudności '%s' już dostępny

en: New fastest lap
pl: Najszybsze okrążenie!

en: New game mode '%s' now available
pl: Nowy tryb gry '%s' już dostępny

en: New kart '%s' now available
pl: Nowy gracz '%s' już dostępny

en: New track '%s' now available
pl: Nowa trasa '%s' już dostępna

en: Normal Race
pl: Zwykły wyścig

en: Novice
pl: Nowicjusz

en: Number of AI karts
pl: Liczba przeciwników

en: Only the Game Master may act at this point!
pl: Tylko Mistrz Gry może działać w tym miejscu!

en: Options
pl: Opcje

en: Parachute - slows down all karts in a better position!
pl: Spadochron - spowalnia wszystkich graczy na lepszej pozycji!

en: Paused
pl: Pauza

en: Penalty time!!
pl: Kara!!

en: Penguin Playground
pl: Plac Zabaw Pingwinów

en: Player %i (%s)
pl: Gracz %i (%s)

en: Players
pl: Gracze

en: Please re-configure your key bindings.
pl: Ustaw sterowanie jeszcze raz.

en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight!
pl: Przepychaczka do klozetów - rzuć prosto w przeciwnika albo gdzieś w teren, aby przyspieszyć lub spowolnić!

en: Press ESC to cancel
pl: Naciśnij ESC, aby anulować

en: Press a key
pl: Naciśnij klawisz

en: Press enter or double-click on a device to configure it
pl: Naciśnij enter lub kliknij dwukrotnie na urządzeniu, aby je skonfigurować

en: Press enter or double-click on a player to edit him/her
pl: Naciśnij enter lub kliknij dwa razy na graczu, aby go edytować

en: Quit
pl: Wyjście

en: Race
pl: Wyścig

en: Race Results
pl: Wyniki wyścigu

en: Race Setup
pl: Ustawienia wyścigu

en: Race in this track again
pl: Powtórz wyścig

en: Random Arena
pl: Przypadkowa arena

en: Random Kart
pl: Przypadkowy kart

en: Random Track
pl: Przypadkowa trasa

en: Ready!
pl: Gotowy!

en: Regular Race - all blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
pl: Zwykły wyścig - wszystkie ciosy dozwolone, więc weź broń i zrób z niej użytek!

en: Remove
pl: Usuń

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rescue
pl: Ratunek

en: Resolution
pl: Rozdzielczość

en: Restart Race
pl: Powtórz wyscig

en: Right
pl: Prawo

en: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
pl: Jedź na drugim miejscu. Ostatni gracz zostanie zdyskwalifikowany, kiedy czas osiągnie 0. UWAGA: jazda przed liderem też eleminuje!

en: See unlocked features
pl: Zobacz odblokowane funkcje

en: Select
pl: Wybierz

en: Select a game mode
pl: Wybierz tryb gry

en: Set!
pl: Do startu!

en: Setup New Race
pl: Nowy wyścig

en: Sharp Turn
pl: Skręt rekina

en: Skin
pl: Skórka

en: Snag Drive
pl: Wyścig w przeszkodami

en: Sound Effects
pl: Efekty dźwiękowe

en: Standard
pl: Standardowe

en: Start Grand Prix
pl: Zacznij grand prix

en: Start Race
pl: Zacznij wyścig

en: Steer Left
pl: Skręt w lewo

en: Steer Right
pl: Skręt w prawo

en: SuperTuxKart Help
pl: Pomoc gry SuperTuxKart

en: SuperTuxKart Options
pl: Opcje gry SuperTuxKart

en: SuperTuxKart features several game modes
pl: SuperTuxKart oferuje kilka trybów gry

en: The 'sharp turn' key allows you to do sharp turns and have better control in tight curves
pl: Przycisk 'Skręt rekina' pozwala na ostre skręty.

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
pl: Plik wyników jest za stary.
    Obecne wyniki zostaną usunięte.

en: This Grand Prix is broken!
pl: To grand prix jest uszkodzone!

en: Time
pl: Czas

en: Time Trial
pl: Czasówka

en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pl: Czasówka: nie zawiera bonusów, więc możesz przetestować swoje umiejętności kierowcy!

en: To add a new Gamepad/Joystick device, simply start SuperTuxKart with it connected and it will appear in the list.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to the computer. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
pl: Aby dodać nowe dżojstik/gamepad, po prostu uruchom SuperTuxKart z podłączonym urządzeniem, które się pojawi na liście. 
    
    Aby dodać ustawienia klawiatury, użyj przycisku poniżej, JEDNAKŻE zapamiętaj, że większość klawiatur obsługuje tylko limitowaną ilość wciśniętych klawiszy, więc nie nadaje się do gier dla wielu graczy (Możesz jednak podłączyć kilka klawiatur. Pamiętaj, że wtedy każdy musi mieć inne ustawienia klawiszologii).

en: To help you win, there are some powerups you can collect :
pl: W wyścigu pomogą ci bonusy do zbierania:

en: To the Moon and Back
pl: Na Księżyc i z powrotem

en: Track by %s
pl: Autor trasy: %s

en: Tracks
pl: Trasy

en: Up
pl: Góra

en: Update
pl: Aktualizacja

en: Updating the list...
pl: Aktualizacja listy ...

en: Version:
pl: Wersja:

en: Version: %i
pl: Wersja: %i

en: Volume
pl: Głośność

en: WRONG WAY!
pl: ZŁA DROGA!

en: Weapons
pl: Bronie

en: Win Penguin Playground Grand Prix
pl: Wygraj grand prix 'Plac Zabaw Pingwinów'

en: Win Penguin Playground Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
pl: Wygraj grand prix 'Plac Zabaw Pingwinw' z trzema przeciwnikami.

en: Win To the Moon and Back Grand Prix
pl: Wygraj grand prix: 'Na Księżyc i z powrotem'

en: Win a 1 lap Head to Head on Tux Tollway against 1 'Racer' level AI kart.
pl: Wygraj 1-okrążeniowy wyścig z jednym przeciwnikiem na trasie 'Autostrada Tuxa'.

en: Win a 4 lap race on Snow Mountain against 4 'Racer' level AI kart.
pl: Wygraj 4-okrążeniowy wyścig z czterema przeciwnikami na trasie 'Śnieżna góra'

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts in the Amazonian Jungle.
pl: Wygraj wyścig 'Śledź Lidera' z 3 przeciwnikami na trasie 'Amazońska Przygoda'

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts on a Desert Island.
pl: Wygraj wyścig 'Śledź Lidera' z 3 przeciwnikami na trasie 'Wyspa pustyń'

en: Win a Head to Head on Tux Tollway
pl: Wygraj z jednym przeciwnikiem na 'Autostradzie Tuxa'

en: Win a race on Snow Mountain
pl: Wygraj wyścig na 'Śnieżnej górze'

en: Win the At World's End Grand Prix
pl: Wygraj grand prix 'Na końcu świata'

en: Win the To the Moon and Back Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
pl: Wygraj grand prix: 'Na Księżyc i z powrotem' z trzema przyciwnikami

en: You finished the race!
pl: Ukończyłeś wyścig!

en: You have been eliminated!
pl: Zostałeś wyeliminowany!

en: You unlocked a new feature!
pl: Odblokowałeś nową funkcję!

en: You won the Grand Prix!
pl: Wygrałeś Grand Prix!

en: You won the race!
pl: Wygrałeś wyścig!

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
pl: Plik konfiguracyjny nieprawidłowy. Usuwanie i tworzenie nowego.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
pl: Plik konfiguracyjny za stary. Usuwanie i tworzenie nowego.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
pl: Twój wejściowy plik konfiguracyjny nie jest zgodny z tą wersją STK.

en: [none]
pl: [nic]
