SuperTuxKart 0.5 - en to it translation catalogue (293 entries)

en:    Is this a RTL language?
it:    N

en:    Keyboard %i
it:    Tastiera %i

en: %0 bites %1's bait
it: %0 abbocca all'esca di %1

en: %0 eats too much of %1's cake
it: %0 mangia troppa torta di %1

en: %0 gets a fancy mask from %1
it: %0 riceve una maschera strana da %1

en: %0 is bowled over by %1
it: %0 è abbattuto da %1

en: %0 is dubious of %1's cooking skills
it: %0 è dubbioso delle abilità culinarie di %1

en: %0 should not play with %1's lunch
it: %0 non dovrebbe giocare con il pranzo di %1

en: %0 will not go bowling with %1 again
it: %0 non giocherà di nuovo a bowling con %1

en: %1 latches onto %0 for a free ride
it: %1 aggancia %0 per un giro gratis

en: %1 merges %0's face with a plunger
it: %1 fonde la faccia di %0 con uno sturalavandini

en: %1 strikes %0
it: %1 fa strike di %0

en: %1 tests a tractor beam on %0
it: %1 prova un raggio traente su %0

en: %i laps
it: %i giri

en: %i. %s : survived for %s
it: %i. %s : sopravvissuto per %s

en: %s by %s
it: %s di %s

en: %s is a mighty pirate!
it: %s è un potente pirata!

en: %s is practicing with a blue, big, spheric yo-yo
it: %s si sta allenando con uno yo-yo grande, blu e sferico

en: %s is ready
it: %s è pronto

en: %s is the world master of the boomerang ball
it: %s è il campione mondiale della palla boomerang

en: %s pays the next round of grog!
it: %s paga il prossimo giro di grog!

en: %s should play (rubber) darts instead of bowling
it: %s dovrebbe giocare con le frecette (di gomma), invece che al bowling

en: '%s' has been eliminated.
it: '%s' è stato eliminato.

en: (Empty)
it: (Vuoto)

en: (network play is not yet available)
it: (il gioco in rete non è ancora disponbile)

en: * Current key bindings can be seen/changed in menu Options
it: * Le associazioni dei tasti possono essere viste/cambiate nel menu Opzioni

en: * Most of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
it: * La maggior parte di queste modalità può essere giocata in modalità Gran Premio: invece di giocare una singola gara, ne giochi tante di fila. Meglio ti posizioni, più punti ricevi. Alla fine, il giocatore con più punti vince la coppa.

en: * Which config to use will be inferred from which 'fire' key is pressed to join the game.
it: * La configurazione da utilizzare sarà dedotta da quale tasto 'fuoco' si preme per partecipare al gioco.

en: 3 Strikes Battle
it: Battaglia a 3 spari

en: 3 Strikes Battle: only in multiplayer games. Hit others with weapons until they lose all their lives.
it: 3 Strikes Battle: solo in multigiocatore. Colpisci gli altri con le armi finchè non perdono tutte le loro vite.

en: = Highscores =
it: = Punteggi Migliori =

en: A wizard did it!
it: È stato un mago!

en: Abort Grand Prix
it: Abbandona Gran Premio

en: About
it: Info

en: Accelerate
it: Accelerare

en: Add Keyboard Configuration
it: Aggiungi Configurazione della Tastiera

en: Add Player
it: Aggiungi Giocatore

en: Add a device
it: Aggiungi un Dispositivo

en: Addons
it: Aggiungi

en: All
it: Tutti

en: All Tracks
it: Tutte le Piste

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
it: Tutti i colpi consentiti, quindi prendi le armi e fanne un uso intelligente!

en: All tracks
it: Tutte le piste

en: Amazonian Journey
it: Gita in Amazzonia

en: Anchor - slows down greatly the kart in the first position
it: Ancora - rallenta notevolmente il kart in prima posizione

en: Apply new resolution
it: Applica nuova risoluzione

en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente questa configurazione?

en: Arenas
it: Arene

en: Around the Lighthouse
it: Intorno al Faro

en: Arrr, the %s dropped anchor, Captain!
it: Arrr, %s ha gettato l'ancora, Capitano!

en: Assign to ESC key
it: Assegna

en: At World's End
it: Ai Confini del Mondo

en: Avoid bananas!
it: Evita le banane!

en: Axis %d %s
it: Asse %d %s

en: Back
it: Indietro

en: Back to Race
it: Torna alla Gara

en: Back to device list
it: Torna alla lista dei dispositivi

en: Back to main menu
it: Torna al menu principale

en: Back to the main menu
it: Torna al menu principale

en: Back to the menu
it: Torna al menu

en: Banana? Box? Banana? Box? Banana? Box?
it: Banana? Scatola? Banana? Scatola? Banana? Scatola?

en: Better luck next time!
it: Avrai miglior fortuna la prossima volta!

en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
it: Palla da Bowling - rimbalza contro le pareti. Se stai guardando indietro, sarà gettata all'indietro.

en: Brake
it: Freno

en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you
it: ChewingGum - lascia una pozzanghera rosa appiccicosa dietro di te

en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights
it: Torta - lanciata al più vicino rivale, meglio nelle brevi distanze e nei lunghi rettilinei

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Remove
it: Annulla Rimuovi

en: Cancel/Back
it: Annulla/Indietro

en: Cannot add a player with this name.
it: Impossibile aggiungere un giocatore con questo nome.

en: Cave X
it: Cava X

en: Challenges
it: Sfide

en: Challenges : Trophy Room
it: Sfide: Sala Trofei

en: Choose a Kart
it: Scegli un Kart

en: Collect Nitro in Math Class
it: Raccogli Nitro nell'Aula di Mate

en: Collect blue boxes : they will give you weapons or other powerups
it: Raccogli scatole blu: ti daranno armi o altri potenziamenti

en: Collect fuel for your rocket
it: Raccogli carburante per il tuo razzo

en: Collect the Pharaohs Treasure
it: Raccogli il Tesoro dei Faraoni

en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key. You can see your current level of nitro in the bar at the right of the game screen.
it: Raccogliere nitro ti permette di ottenere aumenti di velocità ogni volta che lo desideri, premendo il tasto appropriato. Puoi vedere il livello attuale di nitro nella barra a destra dello schermo di gioco.

en: Come first in the At World's End Grand Prix with 3 Expert AI karts.
it: Arriva primo nel Gran Premio Alla Fine del Mondo con 3 AI kart Esperto.

en: Confirm Remove
it: Conferma Eliminazione

en: Confirm resolution within %i seconds
it: Conferma risoluzione entro %i secondi

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
it: Non contiene potenziamenti, quindi solo la tua abilità di guida conta!

en: Continue
it: Continua

en: Continue Grand Prix
it: Continua Gran Premio

en: Controls
it: Controlli

en: Credits
it: Crediti

en: Crescent Crossing
it: Cimitero

en: Delete Configuration
it: Elimina Configurazione

en: Description:
it: Descrizione

en: Description: %i
it: Descrizione: %i

en: Disable Device
it: Disabilita Dispositivo

en: Do you really want to delete player '%s' ?
it: Vuoi veramente cancellare il giocatore '%s' ?

en: Do you want to fly kites?
it: Vuoi fare volare gli aquiloni?

en: Down
it: Giù

en: Download failed.
it: Download fallito.

en: Enable Device
it: Abilita Dispositivo

en: Enabled
it: Abilitato

en: Energy
it: Energia

en: English
it: Italiano

en: Enter the new player's name
it: Inserisci il nome del nuovo giocatore

en: Everyone:
    Press 'Fire' now to join the game!
it: Tutti:
    Premete 'Fuoco' adesso per partecipare al gioco!

en: Exit Race
it: Abbandona Gara

en: Expert
it: Esperto

en: Farm
it: Fattoria

en: Feature Unlocked
it: Caratteristica Sbloccata

en: Final lap!
it: Ultimo Giro!

en: Finish 3 laps in Farm with 3 easy AI karts in under 2:30 minutes.
it: Finisci 3 giri nella Fattoria con 3 AI kart Facile in meno di 2:30 minuti.

en: Finish 3 laps in Lighthouse with 3 Expert AI karts in under 1:30 minutes.
it: Finisci 3 giri al Faro con 3 AI kart Esperto in meno di 1:30 minuti.

en: Finish 3 laps in mines with 3 expert AI karts in under 3:00 minutes.
it: Finisci 3 giri nella Miniera con 3 AI kart Esperto in meno di 3:00 minuti.

en: Finish Farm in 2:30
it: Finisci Fattoria in 2:30

en: Finish Lighthouse in 1:30
it: Finisci Faro in 1:30

en: Finish Mines in 3:00
it: Finisci Miniera in 3:00

en: Finish with at least 10 points of nitro on three laps of Oliver's Math Class in under 55 seconds.
it: Finisci con almeno 10 punti di nitro in 3 giri dell'Aula di Mate di Oliver sotto i 55 secondi.

en: Finish with at least 12 nitro points on 3 laps of Shifting Sands in under 2:20 minutes.
it: Finisci con almeno 12 punti di nitro su 3 giri delle Sabbie Mobili in meno di 2:20 minuti.

en: Finish with at least 16 nitro points on 2 laps of XR591 in under 2:30 minutes.
it: Finisci con almeno 16 punti di nitro su 2 giri di XR591 in meno di 2:30 minuti.

en: Fire
it: Fuoco

en: First, you will need several input devices (having multiple gamepads or joysticks is the best way to play with several people). Go in the input configuration screen and setup the gamepads. It is also possible to play on keyboard(s), however each player will need a different set of keys, and keep in mind that most keyboards are not appropriate for multiplayer gameplay because they do not support large number of keypresses.
it: Per prima cosa, sono necessarie varie periferiche di controllo (il modo migliore per giocare in più giocatori, è avere a disposizione vari gamepad o joystick). Per l'installazione dei gamepad è necessario andare alla schermata di configurazione dei controlli. E' anche possibile giocare con la tastiera, ma ogni giocatore avrà bisogno di una combinazione di tasti differenti, ed è importante ricordare, che la maggior parte delle tastiere non è adatta al gioco in multiplayer, perchè non registra un numero abbstanza elevato di pressione tasti contemporaneo.

en: Follow the Leader
it: Segui il Leader

en: Follow the Leader around the Solar System
it: Segui il Leader attorno al Sistema Solare

en: Follow the Leader on a Desert Island
it: Segui il Leader su un'Isola Deserta

en: Follow the leader: run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
it: Segui il leader: corri per il secondo posto, poichè l'ultimo kart sarà squalificato ogni volta che il contatore arriva a zero. Attento: andare davanti al leader ti porterà all'eliminazione!

en: Fort Magma
it: Fortezza Incandescente

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: GP scores :
it: GP punteggi:

en: Game Keys
it: Tasti di Gioco

en: Game Modes
it: Modalità di Gioco

en: Gamepad button %d
it: Gamepad pulsante %d

en: Gamepad hat %d
it: Gamepad levetta %d

en: General
it: Generale

en: Go!
it: Via!

en: Grand Prix
it: Gran Premio

en: Graphical Effects Settings
it: Impostazioni Effetti Grafici

en: Graphics
it: Grafica

en: Guest
it: Ospite

en: Hacienda
it: Ranch

en: Help
it: Aiuto

en: Highscores
it: Punteggi Migliori

en: Hit others with weapons until they lose all their lives. (Only in multiplayer games)
it: Colpisci gli altri con le armi finchè non perdono tutte le loro vite. (Solo in partite multigiocatore)

en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
it: Se vedi un pulsante con un lucchetto come questo, devi completare una sfida per sbloccarlo.

en: Ignoring '%s', you needed to join earlier to play!
it: Ignoro '%s', devi entrare prima per giocare!

en: Install
it: Installa

en: Intermediate
it: Intermedia

en: Keep this resolution
it: Tieni questa risoluzione

en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
it: Teni il passo del kart leader, ma non sorpassarlo!

en: Lap
it: Giro

en: Lap %i
it: Giro %i

en: Leader
it: In Testa

en: Left
it: Sinistra

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading news from stkaddons...
it: Aggiornamento novità da  stkaddons...

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
it: Bloccato: risolvi le sfide attive per ottenere accesso a di più!

en: Locked!
it: Bloccato!

en: Look Back
it: Guarda Dietro

en: Magic, son. Nothing else in the world smells like that.
it: Magia, non c'è niente al mondo che abbia questo odore.

en: Make your rivals bite dust!
it: Fai mangiare la polvere ai tuoi avversari!

en: Menu Keys
it: Menu Tasti

en: Mouse axis %d %s
it: Mouse asse %d %s

en: Mouse button %d
it: Mouse pulsante %d

en: Multiplayer
it: Multigiocatore

en: Multiplayer Race
it: Gara Multigiocatore

en: Music
it: Musica

en: Name:
it: Nome

en: Name: %i
it: Nome: %i

en: New Grand Prix '%s' now available
it: Nuovo Gran Premio '%s' ora disponibile

en: New difficulty '%s' now available
it: Nuova difficoltà '%s' ora disponibile

en: New fastest lap
it: Nuovo giro più veloce

en: New game mode '%s' now available
it: Nuova modalità di gioco '%s' ora disponibile

en: New kart '%s' now available
it: Nuovo kart '%s' ora disponibile

en: New track '%s' now available
it: Nuova pista '%s' ora disponibile

en: Normal Race
it: Gara Normale

en: Novice
it: Principiante

en: Number of AI karts
it: Numero di AI kart

en: Old Mine
it: Vecchia Miniera

en: Oliver's Math Class
it: Aula di Mate di Oliver

en: Only the Game Master may act at this point!
it: Solo il Game Master può agire su questo punto!

en: Options
it: Opzioni

en: Parachute - slows down all karts in a better position!
it: Paracadute - rallenta tutti i kart in posizioni migliori!

en: Paused
it: Pausa

en: Penalty time!!
it: Partenza anticipata!!

en: Penguin Playground
it: Parco Giochi Pinguino

en: Play all
it: Riproduci tutti

en: Players
it: Giocatori

en: Please re-configure your key bindings.
it: Per favore ri-configura le associazioni dei tasti.

en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight!
it: Sturalavandini - tiralo davanti per tirare un avversario indietro, o tiralo mentre guardi indietro per far perdere la vista a uno!

en: Press ESC to cancel
it: Premi ESC per annullare

en: Press a key
it: Premi un tasto

en: Press enter or double-click on a device to configure it
it: Premi invio o fai doppio click su un dispositivo per configurarlo

en: Press enter or double-click on a player to edit him/her
it: Premi invio o fai doppio click su un giocatore per modificarlo

en: Problems installing the addon '%s'.
it: Problemi installando il componente aggiuntivo '%s'.

en: Problems removing the addon '%s'.
it: Problemi rimuovendo il componente aggiuntivo '%s'.

en: Quit
it: Esci

en: Race
it: Gara

en: Race Results
it: Risultati Gara

en: Race Setup
it: Imposta Gara

en: Race in this track again
it: Corri ancora in questa pista

en: Random Arena
it: Arena Casuale

en: Random Kart
it: Kart Casuale

en: Random Track
it: Pista Casuale

en: Rank
it: Posizione

en: Ready!
it: Pronti!

en: Regular Race: all blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
it: Gara Normale: tutti i colpi consentiti, quindi prendi le armi e fanne un uso intelligente!

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename
it: Rinomina

en: Rescue
it: Riposiziona

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart Race
it: Ricomincia Gara

en: Right
it: Destra

en: Scotland
it: Scozia

en: Secret Garden
it: Giardino Segreto

en: See unlocked feature
it: Vedi la caratteristica sbloccata

en: See unlocked features
it: Mostra le caratteristiche sbloccate

en: Select
it: Seleziona

en: Select a game mode
it: Seleziona una modalità di gioco

en: Set!
it: Partenza!

en: Setup New Race
it: Imposta Nuova Gara

en: Sharp Turn
it: Curva Stretta

en: Shifting Sands
it: Sabbie Mobili

en: Skin
it: Tema

en: Skyline
it: Grattacielo

en: Snag Drive
it: Corsa ad Ostacoli

en: Snow Mountain
it: Montagna Innevata

en: Snow Peak
it: Picco Nevoso

en: Sound Effects
it: Effetti Sonori

en: Standard
it: Predefinito

en: Star Track
it: Pista Stellare

en: Start Grand Prix
it: Inizia Gran Premio

en: Start Race
it: Inizia Gara

en: Status
it: Stato

en: Steer Left
it: Sterza a Sinistra

en: Steer Right
it: Sterza a Destra

en: SuperTuxKart Help
it: Aiuto SuperTuxKart

en: SuperTuxKart Options
it: Opzioni SuperTuxKart

en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode on the same computer
it: SuperTuxKart può essere giocato in modalità multiplayer su un unico computer

en: SuperTuxKart features several game modes
it: SuperTuxKart offre diverse modalità di gioco

en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas and vice versa for a short time
it: scatole regalo Swapper - si trasformano in banane e viceversa per un breve periodo

en: System Language
it: Lingua del Sistema

en: The 'sharp turn' key allows you to do sharp turns and have better control in tight curves
it: Il tasto 'curva stretta' ti permette di fare curve strette e avere un maggiore controllo nelle curve strette

en: The Island
it: L'Isola

en: The Space Shuttle has landed!
it: Lo Space Shuttle è atterrato!

en: The Stadium
it: Lo Stadio

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
it: Il file dei punteggi migliori era troppo vecchio,
    tutti i punteggi sono stati cancellati.

en: This Grand Prix is broken!
it: Questo Gran Premio è rotto!

en: Time
it: Tempo

en: Time Trial
it: Cronometro

en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
it: Cronometro: Non contiene potenziamenti, quindi solo la tua abilità di guida conta!

en: To add a new Gamepad/Joystick device, simply start SuperTuxKart with it connected and it will appear in the list.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to the computer. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
it: Per aggiungere un nuovo Gamepad/Joystick, è sufficiente avviare SuperTuxKart con esso collegato e verrà visualizzato nell'elenco.
    Per aggiungere una configurazione della tastiera, puoi usare il pulsante sotto, COMUNQUE nota che il più delle tastiere supportano un numero limitato di tasti premuti contemporaneamente e sono inappropriate per partite multigiocatore. (Puoi, comunque, connettre più tastiere al pc. Ricorda che ognuno ha ancora bisogno di avere associazioni di tasti diverse.)

en: To help you win, there are some powerups you can collect :
it: Per aiutarti a vincere, ci sono alcuni potenziamenti che puoi raccogliere:

en: To the Moon and Back
it: Andata e Ritorno dalla Luna

en: Track by %s
it: Pista di %s

en: Tracks
it: Giri

en: Try again
it: Riprova

en: Tutorial : Selection Room
it: Tutorial: Selezione Stanza

en: Tux Tollway
it: Autodromo Tux

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Up
it: Su

en: Update
it: Aggiornamenti

en: Updating the list...
it: Aggiorna la lista

en: Version:
it: Versione

en: Version: %d
it: Versione: %d

en: WRONG WAY!
it: DIREZIONE ERRATA!

en: Warning, 'Shift' is not a recommended key : when shift is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
it: Attenzione, 'Shift' non è un tasto raccomandato: quando shift è premuto, tutti i tasti che contengono un carattere che è diverso in maiuscolo smetteranno di funzionare.

en: Weapons
it: Armi

en: When input devices are configured, you are ready to play. Select the 'multiplayer race' icon in the main menu. When it is time to choose a kart, each player can press on the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game. Each player can use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
it: Quando i dispositivi di input sono configurati, si è pronti per giocare. Selezionare l'icona 'gara multigiocatore' nel menu principale. Quando è il momento di scegliere un kart, ogni giocatore può premere il tasto 'fuoco' del suo gamepad o tastiera per partecipare al gioco. Ogni giocatore può usare il suo dispositivo di input per selezionare il proprio kart. Il gioco continua quando tutti hanno selezionato il loro kart. Si noti che il mouse non può essere utilizzato per questa operazione.

en: Win Penguin Playground Grand Prix
it: Vinci il Gran Premio Parco Giochi Pinguino

en: Win Penguin Playground Grand Prix with 3 Expert Level AI karts.
it: Vinci il Gran Premio Parco Giochi Pinguino con 3 AI kart Esperto.

en: Win To the Moon and Back Grand Prix
it: Vinci il Gran Premio Andata e Ritorno dalla Luna

en: Win a 1 lap Head to Head in the Secret Garden against 1 Expert level AI kart.
it: Vinci 1 giro Testa a Testa nel Giardino Segreto contro 1 AI kart di livello Esperto.

en: Win a 3 lap race on Canyon against 4 Expert level AI karts.
it: Vinci una gara di 3 giri nel Canyon contro 4 AI kart di livello Esperto.

en: Win a 3 lap race on Fort Magma against 3 Expert level AI karts.
it: Vinci una gara di 3 giri al Forte Magma contro 3 AI kart di livello Esperto.

en: Win a 3 lap race on Snow Mountain under 3:05 against 3 medium AI karts.
it: Vinci una gara di 3 giri alla Montagna Innevata in meno di 3:05 contro 3 AI kart Medio.

en: Win a 3 lap race on Tux Tollway against 4 Expert level AI karts.
it: Vinci una gara di 3 giri a Tux Tollway contro 3 AI kart di livello Esperto.

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts on a Desert Island.
it: Vinci una gara Segui il Leader con 3 AI kart su un'Isola Deserta

en: Win a Follow the Leader race with 5 AI karts on Star track
it: Vinci una gara Segui il Leader con 5 AI karts sul Tracciato Stellare

en: Win a Head to Head in the Secret Garden
it: Vinci un Testa a Testa nel Giardino Segreto

en: Win a race on Canyon
it: Vinci una gara nel Canyon

en: Win a race on Fort Magma
it: Vinci una gara nel Forte Magma

en: Win a race on Snow Mountain
it: Vinci una gara in Snow Mountain

en: Win a race on Tux Tollway
it: Vinci una gara a Tux Tollway

en: Win the At World's End Grand Prix
it: Vinci il Gran Premio Ai Confini del Mondo

en: Win the To the Moon and Back Grand Prix with 3 Expert Level AI karts.
it: Vinci il Gran Premio Andata e Ritorno dalla Luna con 3 AI kart di livello Esperto.

en: Yes
it: Si

en: You completed the Grand Prix!
it: Hai completato il Gran Premio!

en: You finished the race!
it: Hai finito la gara!

en: You have been eliminated!
it: Sei stato eliminato!

en: You unlocked a new feature!
it: Hai sbloccato una nuova caratteristica!

en: You won the race!
it: Hai vinto la gara!

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
it: Il file di configurazione era difettoso, quindi è stato cancellato e uno nuovo sarà creato.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
it: Il file di configurazione era troppo vecchio, quindi è stato cancellato e uno nuovo sarà creato.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
it: Il tuo file di configurazione non è compatibile con questa versione di STK.

en: [none]
it: [nessuno]

en: by
it: da
