supertuxkart - en to fr translation catalogue (263 entries)

en:    Is this a RTL language?
fr:    N

en:    Keyboard %i
fr:    Clavier %i

en: %0 bites %1's bait
fr: %0 mord à l'appât de %1

en: %0 eats too much of %1's cake
fr: %0 a goûté au gateau de %1

en: %0 gets a fancy mask from %1
fr: %0 obtient un masque courtoisie de %1

en: %0 is bowled over by %1
fr: %0 a été renversé par la boule de bowling de %1

en: %0 is dubious of %1's cooking skills
fr: %0 doute des talents culinaires de %1

en: %0 should not play with %1's lunch
fr: %0 ne devrait pas jouer avec le repas de %1

en: %0 will not play bowling with %1 again
fr: %0 ne jouera plus au bowling avec %1

en: %1 latches onto %0 for a free ride
fr: %1 s'accroche à %0 pour un tour gratuit

en: %1 merges %0's face with a plunger
fr: %0 s'est pris la ventouse de %1

en: %1 strikes %0
fr: %1 renverse le kart de %0

en: %1 tests a tractor beam on %0
fr: %1 teste un rayon tracteur sur %0

en: %i laps
fr: %i tours

en: %i. %s : survived for %s
fr: %i. %s : a survécu pendant %s

en: %s by %s
fr: %s par %s

en: %s is a mighty pirate!
fr: %s est un puissant pirate!

en: %s is practicing with a blue, big, spheric yo-yo
fr: %s s'entraine avec un gros yo-yo bleu sphérique

en: %s is ready
fr: %s est prêt

en: %s is the world master of the boomerang ball
fr: %s est le champion mondial de boule boomerang

en: %s pays the next round of grog!
fr: %s paie la prochaine tournée de rhum !

en: %s should play (rubber) darts instead of bowling
fr: %s devrait jouer aux fléchettes plutôt qu'au bowling

en: '%s' has been eliminated.
fr: '%s' a été éliminé.

en: (Empty)
fr: (Vide)

en: (more players can join by pressing 'fire' now)
fr: (d'autres joueurs peuvent se joindre en appuyant sur 'feu')

en: (network play is not yet available)
fr: (le jeu en réseau n'est pas encore disponible)

en: * Current key bindings can be seen/changed in menu Options
fr: * Les contrôles peuvent être vus/modifiés dans les options.

en: * Most of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
fr: * La plupart de ces modes de jeu sont disponibles en format Grand Prix : dans ce cas, plusieurs courses sont effectuées en série. À chaque course, un meilleur classement donne davantage de points et, à la fin, celui qui a le plus de points gagne.

en: * Which config to use will be inferred from which 'fire' key is pressed to join the game.
fr: * Le jeu va automatiquement détecter quelle configuration utiliser selon la touche 'feu' utilisée pour se joindre au jeu.

en: 3 Strikes Battle
fr: Bataille en 3 coups

en: 3 Strikes Battle: only in multiplayer games. Hit others with weapons until they lose all their lives.
fr: Bataille en 3 coups : seulement en mode multijoueurs. Frappe tes adversaires avec des armes jusqu'à ce qu'ils aient perdu toutes leurs vies.

en: = Highscores =
fr: = Meilleurs scores =

en: A wizard did it!
fr: Un sorcier l'a fait !

en: Abort Grand Prix
fr: Abandonner le Grand Prix

en: About
fr: À propos

en: Accelerate
fr: Accélérer

en: Add Keyboard Configuration
fr: Ajouter une configuration de clavier

en: Add Player
fr: Ajouter un joueur

en: Add a device
fr: Ajouter un périphérique

en: Add-Ons
fr: Extensions

en: Addons
fr: Extensions

en: All
fr: Tout

en: All Tracks
fr: Toutes les pistes

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fr: Tous les coups sont permis, alors collecte des armes et utilise-les astucieusement !

en: All tracks
fr: Toutes les pistes

en: Anchor - slows down greatly the kart in the first position
fr: Ancre - ralentit beaucoup le premier kart

en: Animated Effects and Scenery
fr: Paysage animé et effets visuels

en: Animated Karts
fr: Personnages animés

en: Apply new resolution
fr: Appliquer la nouvelle résolution

en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
fr: Veuillez confirmer la suppression de cette configuration

en: Arenas
fr: Arènes

en: Arrr, the %s dropped anchor, Captain!
fr: Arrr, le %s a jeté l'ancre, Capitaine !

en: Assign to ESC key
fr: Assigner à la touche Échap

en: At World's End
fr: Au bout du monde

en: Avoid bananas!
fr: Évite les bananes !

en: Axis %d %s
fr: Axe %d %s

en: Back
fr: Retour

en: Back to Race
fr: Retour à la course

en: Back to device list
fr: Retour à la liste des périphériques

en: Back to main menu
fr: Retour au menu principal

en: Back to the main menu
fr: Retour au menu principal

en: Back to the menu
fr: Retour au menu

en: Banana? Box? Banana? Box? Banana? Box?
fr: Banane ? Boîte ? Banane ? Boîte ? Banane ? Boîte ?

en: Better luck next time!
fr: Plus de chance la prochaine fois !

en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
fr: Boule de Bowling - rebondit sur les murs. Tu peux aussi la lancer derrière toi en utilisant la touche 'regarder derrière'.

en: Brake
fr: Freiner

en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you
fr: Chewing gum - laisse une mare de gomme rose et collante derrière toi

en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights
fr: Gâteau - lance-le sur ton plus proche rival, idéal sur courtes distances et sur les routes droites

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Remove
fr: Annuler la supression

en: Cancel/Back
fr: Annuler/Retour

en: Cannot add a player with this name.
fr: Impossible d'ajouter un joueur portant ce nom.

en: Challenges
fr: Défis

en: Challenges : Trophy Room
fr: Défis : salle des trophées

en: Choose a Kart
fr: Choisis un Kart

en: Collect Nitro in Math Class
fr: Nitro dans la classe de maths !

en: Collect blue boxes : they will give you weapons or other powerups
fr: Ramasse les boîtes bleues : elles contiennent des armes et divers bonus

en: Collect fuel for your rocket
fr: Accumule du carburant pour ta fusée

en: Collect the Pharaohs Treasure
fr: Le trésor du Pharaon

en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key. You can see your current level of nitro in the bar at the right of the game screen.
fr: La nitro que tu collectes peut être ensuite utilisée pour te propulser vers l'avant en utilisant la touche correspondante. Ton niveau de nitro est visible dans la barre à la droite de l'écran.

en: Come first in the At World's End Grand Prix with 3 Expert AI karts.
fr: Remporte le grand prix Au bout du monde contre 3 joueurs experts

en: Confirm Remove
fr: Confirme la suppression

en: Confirm resolution within %i seconds
fr: Confirme la résolution dans les %i prochaines secondes.

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fr: Aucun bonus dans les pistes - seule ton habileté compte !

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue Grand Prix
fr: Continuer le Grand Prix

en: Controls
fr: Contrôles

en: Credits
fr: Crédits

en: Delete Configuration
fr: Supprimer la configuration

en: Description:
fr: Description :

en: Description: %i
fr: Description : %i

en: Disable Device
fr: Désactiver cette manette

en: Do you really want to delete player '%s' ?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le joueur '%s' ?

en: Do you want to fly kites?
fr: Veux-tu faire voler des cerf-volants ?

en: Down
fr: Bas

en: Enable Device
fr: Activer cette manette

en: Enabled
fr: Activé

en: Energy
fr: Énergie

en: Enter the new player's name
fr: Entre le nom du nouveau joueur

en: Exit Race
fr: Quitter la course

en: Feature Unlocked
fr: Fonctionnalité Déverouillée

en: Final lap!
fr: Dernier tour !

en: Finish 3 laps in Farm with 3 easy AI karts in under 2:30 minutes.
fr: Finis 3 tours dans la ferme contre 3 opposants de niveau débutant en 2:30

en: Finish 3 laps in Lighthouse with 3 Expert AI karts in under 1:30 minutes.
fr: Finis 3 tours sur l'île du phare contre 3 opposants de niveau expert en 1:30

en: Finish 3 laps in mines with 3 expert AI karts in under 3:00 minutes.
fr: Finis 3 tours dans la mine contre 3 opposants de niveau expert en 3:00

en: Finish Farm in 2:30
fr: Finis la ferme en 2:30

en: Finish Lighthouse in 1:30
fr: Finis l'île du phare en 1:30

en: Finish Mines in 3:00
fr: Finis les mines en 3:00

en: Finish with at least 12 nitro points on 3 laps of Shifting Sands in under 2:20 minutes.
fr: Finis avec au moins 12 points de nitro en 3 tours de la piste "Sables Mouvants" et ce, en moins de 2:20

en: Finish with at least 16 nitro points on 2 laps of XR591 in under 2:30 minutes.
fr: Finis avec au moins 16 points de nitro en 2 tours de XR591 et ce, en moins de 2:30

en: Finish with at least 6 points of nitro on three laps of Oliver's Math Class in under 52 seconds.
fr: Ramasse au moins 6 points de nitro en 3 tours de 'La classe de Maths d'Oliver' en 52 secondes.

en: Fire
fr: Tirer

en: First, you will need several input devices (having multiple gamepads or joysticks is the best way to play with several people). Go in the input configuration screen and setup the gamepads. It is also possible to play on keyboard(s), however each player will need a different set of keys, and keep in mind that most keyboards are not appropriate for multiplayer gameplay because they do not support large number of keypresses.
fr: Tout d'abord, vous aurez besoin de plusieurs périphériques (avoir plusieurs manettes ou joysticks est le meilleur moyen de jouer à plusieurs). Va dans le menu des options de configure les manettes. Il est également possible de jouer à plusieurs sur clavier(s), mais chaque joueur aura besoin d'un ensemble différent de touches, et garde à l'esprit que la plupart des claviers ne sont pas appropriés pour le jeu multijoueurs, car ils ne supportent qu'un nombre limité de touches simultanées.

en: Follow the Leader
fr: Suis le meneur

en: Follow the Leader around the Solar System
fr: Suis le meneur autour du système solaire

en: Follow the Leader on a Desert Island
fr: Suis le meneur sur une île déserte

en: Follow the leader: run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
fr: Suis le meneur: vise la seconde place, car lorsque le compte à rebours atteint zéro, le dernier est éliminé. Attention: dépasser le meneur n'est pas non plus recommendé, car là aussi tu risques l'élimination!

en: Fullscreen
fr: Plein-écran

en: GP scores :
fr: Résultats GP :

en: Game Keys
fr: Touches pour le jeu

en: Game Modes
fr: Modes de jeu

en: Gamepad button %d
fr: Manette, bouton %d

en: Gamepad hat %d
fr: Manette de jeu %d

en: General
fr: Général

en: Go!
fr: Partez!

en: Graphical Effects Settings
fr: Réglages des effets visuels

en: Graphics
fr: Graphismes

en: Help
fr: Aide

en: Highscores
fr: Meilleurs scores

en: Hit others with weapons until they lose all their lives. (Only in multiplayer games)
fr: Seulement dans les jeux multijoueurs. Utilise des armes pour faire perdre leurs vies à tes rivaux !

en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
fr: Certains boutons ont un cadenas comme celui-ci. Tu dois réussir un défi pour en gagner l'accès.

en: Ignoring '%s', you needed to join earlier to play!
fr: Désolé '%s', il est trop tard pour joindre le jeu!

en: Install
fr: Installer

en: Intermediate
fr: Intermédiaire

en: Keep this resolution
fr: Conserver cette résolution.

en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
fr: Talonne le meneur, mais sans le dépasser!

en: Lap
fr: Tour

en: Lap %i
fr: Tour %i

en: Leader
fr: Meneur

en: Left
fr: Gauche

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading news from stkaddons...
fr: Chargements des actualités depuis stkaddons...

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
fr: Verrouillé : relève des défis pour accéder à plus  !

en: Locked!
fr: Verrouillé!

en: Look Back
fr: Regarder en arrière

en: Magic, son. Nothing else in the world smells like that.
fr: De la pure magie! Rien au monde n'a la même odeur.

en: Make your rivals bite dust!
fr: Fais mordre la poussière à tes rivaux!

en: Menu Keys
fr: Touches pour le menu

en: Mouse axis %d %s
fr: Souris, axe %d %s

en: Mouse button %d
fr: Souris, bouton %d

en: Multiplayer
fr: Multijoueur

en: Music
fr: Musique

en: Name:
fr: Nom :

en: Name: %i
fr: Nom : %i

en: New Grand Prix '%s' now available
fr: Nouveau grand prix '%s' déverrouillé

en: New difficulty '%s' now available
fr: Nouvelle difficulté '%s' déverrouillée

en: New fastest lap
fr: Meilleur temps

en: New game mode '%s' now available
fr: Nouveau mode de jeu déverrouillé : '%s'

en: New kart '%s' now available
fr: Nouveau kart '%s' déverrouillé

en: New track '%s' now available
fr: Nouvelle piste '%s' déverrouillée

en: Normal Race
fr: Course Normale

en: Novice
fr: Débutant

en: Number of AI karts
fr: Nombre de karts IA

en: Only the Game Master may act at this point!
fr: Seul le Maître de Jeu peu agir en ce moment!

en: Parachute - slows down all karts in a better position!
fr: Parachute - ralentit tous les karts en meilleure position que toi !

en: Paused
fr: Pause

en: Penalty time!!
fr: Temps de pénalité !

en: Penguin Playground
fr: Pour jeunes manchots

en: Player %i (%s)
fr: Joueur %i (%s)

en: Players
fr: Joueurs

en: Please re-configure your key bindings.
fr: S'il-vous-plait re-configurez vos touches

en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight!
fr: Débouchoir à ventouse - lance-le droit devant pour tirer un opposant vers l'arrière, ou lance-le en regardant vers l'arrière pour lui obstruer la vue !

en: Press ESC to cancel
fr: Appuie sur <ESC> pour annuler

en: Press a key
fr: Appuie sur une touche

en: Press enter or double-click on a device to configure it
fr: Pressez entrée ou double-cliquez sur un périphérique pour le configurer

en: Press enter or double-click on a player to edit him/her
fr: Tu peux éditer un joeur avec la touche entrée ou un double-clic

en: Quit
fr: Quitter

en: Race
fr: Course

en: Race Results
fr: Résultats de la course

en: Race Setup
fr: Réglages de la course

en: Race in this track again
fr: Rejouer cette piste

en: Random Arena
fr: Arène aléatoire

en: Random Kart
fr: Kart aléatoire

en: Random Track
fr: Piste aléatoire

en: Rank
fr: Classement

en: Ready!
fr: À vos marques...

en: Regular Race: all blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fr: Course normale : tous les coups sont permis, alors attrappe des armes et utilise-les à ton avantage!

en: Remove
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Rescue
fr: Sauvetage

en: Resolution
fr: Résolution

en: Restart
fr: Recommencer

en: Restart Race
fr: Recommencer la course

en: Right
fr: Droite

en: See unlocked feature
fr: Voir la fonctionnalité déverrouillée

en: See unlocked features
fr: Voir le prix remporté

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select a game mode
fr: Choisis un mode de jeu

en: Set!
fr: Prêts

en: Setup New Race
fr: Nouvelle course

en: Sharp Turn
fr: Virage brusque

en: Snag Drive
fr: Chemin des Embûches

en: Sound Effects
fr: Effets sonores

en: Start Grand Prix
fr: Commencer le Grand Prix

en: Start Race
fr: Commencer la course

en: Steer Left
fr: Tourner à gauche

en: Steer Right
fr: Tourner à droite

en: SuperTuxKart Addons
fr: Packs d'ajouts pour SuperTuxKart

en: SuperTuxKart Help
fr: SuperTuxKart : Aide

en: SuperTuxKart Options
fr: SuperTuxKart : Options

en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode on the same computer
fr: SuperTuxKart peut être joué à plusieurs sur le même ordinateur

en: SuperTuxKart features several game modes
fr: SuperTuxKart contient plusieurs modes de jeu

en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas and vice versa for a short time
fr: Swapper - les boîtes à cadeaux sont transformées en bananes et vice-versa pour une courte durée

en: The 'sharp turn' key allows you to do sharp turns and have better control in tight curves
fr: La touche 'virage brusque' te permet de faire des virages rapides et d'avoir un meilleur contrôle dans les courbes prononcées

en: The Space Shuttle has landed!
fr: La navette spatiale a atterri !

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
fr: Le fichier des meilleurs scores était
    trop vieux, il a donc été supprimé.

en: This Grand Prix is broken!
fr: Ce Grand Prix est corrompu

en: Time
fr: Temps

en: Time Trial
fr: Contre la Montre

en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fr: Contre la montre : aucun bonus dans les pistes - seule ton habileté compte !

en: To add a new Gamepad/Joystick device, simply start SuperTuxKart with it connected and it will appear in the list.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to the computer. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
fr: Pour ajouter un nouveau Gamepad ou Joystick, assure-toi simplement qu'il est connecté avant d'ouvrir SuperTuxKart, il apparaitra automatiquement dans la liste.
    
    Pour ajouter une configuration clavier supplémentaire, tu peux utiliser le bouton ci-dessous. TOUTEFOIS, il est important de noter que la majorité des claviers ne peuvent pas gérer plus de quelques touches enfoncées à la fois et sont donc inappropriés pour le jeu multijoueur. (Il demeure possible de connecter plusieurs claviers, mais chaque joueur doit tout de même avoir des touches distinctes)

en: To help you win, there are some powerups you can collect :
fr: Pour t'aider à gagner, voici certains bonus que tu peux ramasser :

en: To the Moon and Back
fr: Jusqu'à la lune

en: Top %i
fr: %i premiers

en: Track by %s
fr: Piste par %s

en: Tracks
fr: Circuits

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Up
fr: Haut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Updating the list...
fr: Mise à jour de la liste...

en: Version:
fr: Version :

en: Version: %i
fr: Version : %i

en: WRONG WAY!
fr: MAUVAISE DIRECTION !

en: Warning, 'Shift' is not a recommended key : when shift is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
fr: Avertissement : utiliser la touche 'majuscule' peut être problématique, car lorsque majuscule est activée, toute touche qui contient un caractère différent lorsque majuscule est enfoncé va cesser de fonctionner

en: Weapons
fr: Armes

en: When input devices are configured, you are ready to play. Simply start a new race by selecting the race icon in the main menu. When it is time to choose a kart, each player can press on the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game. Each player can use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
fr: Lorsque les périphériques sont configurés, tu es prêt à jouer. Il suffit de démarrer une nouvelle course en sélectionnant l'icône de course dans le menu principal. Quand il est temps de choisir un kart, chaque joueur peut appuyer sur la touche 'feu' de leur manette ou leur clavier pour rejoindre la partie. Chaque joueur peut alors utiliser sa manette/ses touches clavier pour sélectionner leur kart. Le jeu continue quand tout le monde a choisi son kart. Notez que la souris ne peut être utilisée pour cette opération.

en: Win Penguin Playground Grand Prix
fr: Gagne le Grand Prix 'Pour jeunes manchots'

en: Win Penguin Playground Grand Prix with 3 Expert Level AI karts.
fr: Gagne le grand prix "Pour jeunes manchots" contre 3 opposants de niveau expert

en: Win To the Moon and Back Grand Prix
fr: Remporte le grand prix 'Jusqu'à la lune'.

en: Win a 1 lap Head to Head in the Secret Garden against 1 Expert level AI kart.
fr: Gagne une course tête à tête dans le jardin secret contre un opposant expert.

en: Win a 3 lap race on Canyon against 4 Expert level AI karts.
fr: Gagne une course de 3 tours dans le canyon contre 4 opposants de niveau expert

en: Win a 3 lap race on Fort Magma against 3 Expert level AI karts.
fr: Gagne une course de 3 tours sur Fort Magma contre 3 opposants experts

en: Win a 3 lap race on Snow Mountain under 3:05 against 3 medium AI karts.
fr: Gagne une course de 3 tours sur la montage enneigée, en 3:05, contre 3 opposants intermédiaires

en: Win a 3 lap race on Tux Tollway against 4 Expert level AI karts.
fr: Gagne une course de 3 tours sur l'Autoroute de Tux contre 4 opposants experts

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts on a Desert Island.
fr: Remporte une course de type 'Suis le meneur' contre 3 opposants sur un île déserte.

en: Win a Follow the Leader race with 5 AI karts on Star track
fr: Gagne une course de type Suis le meneur avec 5 karts IA sur la piste dans les étoiles

en: Win a Head to Head in the Secret Garden
fr: Gagne une course tête à tête dans le jardin secret

en: Win a race on Canyon
fr: Gagne une course dans le canyon

en: Win a race on Fort Magma
fr: Gagne un course sur Fort Magma

en: Win a race on Snow Mountain
fr: Remporte une course sur "Sommet enneigé"

en: Win a race on Tux Tollway
fr: Gagne une course sur l'Autoroute de Tux

en: Win the At World's End Grand Prix
fr: Remporte le grand prix 'Au bout du monde'.

en: Win the To the Moon and Back Grand Prix with 3 Expert Level AI karts.
fr: Gagne le grand prix "Jusqu'à la Lune" contre 3 opposants de niveau expert

en: Yes
fr: Oui

en: You completed the Grand Prix!
fr: Tu as complété le Grand Prix!

en: You finished the race!
fr: Tu as fini la course !

en: You have been eliminated!
fr: Tu as été éliminé !

en: You unlocked a new feature!
fr: Tu as remporté un nouveau défi !

en: You won the race!
fr: Tu as gagné la course !

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
fr: Votre fichier de configuration était malformé, il a été supprimé.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
fr: Votre fichier de configuration est périmé, il a donc été remplacé par un nouveau fichier.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
fr: Votre fichier de configuration des contrôles n'est pas compatible avec cette version de STK.

en: [none]
fr: [aucun]
