SuperTuxKart 0.5 - en to fi translation catalogue (256 entries)

en:    Is this a RTL language?
fi:    N

en:    Keyboard %i
fi:    Näppäimistö %i

en: %0 bites %1's bait
fi: %0 tarttuu pelaajan %1 syöttiin

en: %0 eats too much of %1's cake
fi: %0 syö liikaa pelaajan %1 kakkua

en: %0 gets a fancy mask from %1
fi: %0 saa hassun naamarin pelaajalta %1

en: %0 is bowled over by %1
fi: %1 keilaa pelaajan %0 kumoon

en: %0 is dubious of %1's cooking skills
fi: %0 pitää pelaajan %1 leipomistaitoja kyseenalaisina

en: %0 should not play with %1's lunch
fi: %0 ei saisi leikkiä pelaajan %1 ruualla

en: %0 will not play bowling with %1 again
fi: %0 ei lähde keilaamaan pelaajan %1 kanssa enää ikinä

en: %1 latches onto %0 for a free ride
fi: %1 ottaa pelaajalta %0 ilmaisen kyydin

en: %1 merges %0's face with a plunger
fi: %1 läväyttää imukupin pelaajan %0 naamalle

en: %1 strikes %0
fi: %1 läimäyttää pelaajaa %0

en: %1 tests a tractor beam on %0
fi: %1 testaa vetosädettä pelaajaan %0

en: %i laps
fi: %i kierrosta

en: %i. %s : survived for %s
fi: %i. %s selvisi hengissä %s

en: %s by %s
fi: %s - %s

en: %s is a mighty pirate!
fi: %s on mahtava merirosvo!

en: %s is practicing with a blue, big, spheric yo-yo
fi: %s harjoittelee suurella, pyöreällä, sinisellä jojolla

en: %s is ready
fi: %s on valmis

en: %s is the world master of the boomerang ball
fi: %s on bumerangipallon maailmanmestari

en: %s pays the next round of grog!
fi: %s tarjoaa seuraavan kierroksen!

en: %s should play (rubber) darts instead of bowling
fi: Pelaajan %s pitäisi harrastaa jotain muuta kuin keilausta

en: '%s' has been eliminated.
fi: %s on poistettu.

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: (more players can join by pressing 'fire' now)
fi: Lisää pelaajia voi liittyä painamalla 'tulta'-näppäintä nyt

en: (network play is not yet available)
fi: (verkkopeli ei ole vielä käytössä)

en: * Current key bindings can be seen/changed in menu Options
fi: Nykyisiä näppäinasetuksia voi tarkastella/muokata Valinnat-valikossa

en: * Most of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion : instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
fi: * Suurinta osaa näistä pelimuodoista voi pelata myös grand prix -tyyliin, eli yhden kisan sijasta pelataan monta peräkkäin. Mitä paremmin sijoitut, sitä enemmän saat pisteitä. Eniten pisteitä saanut voittaa.

en: * Which config to use will be inferred from which 'fire' key is pressed to join the game.
fi: Asetukset valitaan sen mukaan, mitä 'tulta'-näppäintä painettiin peliin liittyessä.

en: 3 Strikes Battle
fi: Kolmen iskun taistelu

en: 3 Strikes Battle : only in multiplayer games. Hit others with weapons until they lose all their lives.
fi: Kolmen iskun taistelu: vain moninpelinä. Ammu aseilla kunnes muut menettävät kaikki elämänsä.

en: = Highscores =
fi: = Ennätykset =

en: A wizard did it!
fi: Taikuri teki sen!

en: Abort Grand Prix
fi: Keskeytä Grand Prix

en: About
fi: Tietoja ohjelmasta

en: Accelerate
fi: Kiihdytä

en: Add Keyboard Configuration
fi: Lisää näppäinasettelu

en: Add Player
fi: Lisää pelaaja

en: Add a device
fi: Lisää laite

en: Add-Ons
fi: Lisäosat

en: Addons
fi: Lisäosat

en: All
fi: Kaikki

en: All Tracks
fi: Kaikki radat

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fi: Kaikki keinot ovat sallittuja, joten poimi aseita ja käytä niitä järkevästi!

en: All tracks
fi: Kaikki radat

en: Anchor - slows down greatly the kart in the first position
fi: Ankkuri - hidastaa merkittävästi ensimmäisenä olevaa autoa

en: Apply video changes
fi: Hyväksy muutokset videoasetuksiin

en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän asettelun?

en: Arenas
fi: Areenat

en: Arrr, the %s dropped anchor, Captain!
fi: Arrr, kapteeni, %s laski ankkurin!

en: Assign to ESC key
fi: Aseta näppäimelle ESC

en: At World's End
fi: Maailman laidalla

en: Audio
fi: Ääni

en: Avoid bananas!
fi: Vältä banaaneja!

en: Axis %d %s
fi: Akseli %d%s

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to Race
fi: Takaisin kilpailuun

en: Back to device list
fi: Takaisin laitelistaan

en: Back to main menu
fi: Takaisin päävalikkoon

en: Back to the main menu
fi: Takaisin päävalikkoon

en: Back to the menu
fi: Takaisin valikkoon

en: Banana? Box? Banana? Box? Banana? Box?
fi: Banaani? Laatikko? Banaani? Laatikko? Banaani? Laatikko?

en: Better luck next time!
fi: Parempi onni ensi kerralla!

en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
fi: Keilapallo - kimpoaa seinistä. Jos olet katsomassa taakse, se heitetään taaksepäin.

en: Brake
fi: Jarruta

en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you
fi: Purkka - jätä tahmea pinkki klöntti taaksesi

en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights
fi: Kakku - heitetään lähimpää kilpailijaa kohti, toimii parhaiten lyhyillä etäisyyksillä ja pitkillä suorilla

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Remove
fi: Peruuta poisto

en: Cancel/Back
fi: Peruuta/takaisin

en: Cannot add a player with this name.
fi: Tämännimisen pelaajan lisääminen ei onnistu.

en: Challenges
fi: Haasteet

en: Challenges : Trophy Room
fi: Haasteet: Palkintohuone

en: Choose a Kart
fi: Valitse auto

en: Collect Nitro in Math Class
fi: Kerää nitroja Matikantunnilla

en: Collect blue boxes : they will give you weapons or other powerups
fi: Kerää sinisiä laatikoita: niistä saat aseita tai muita hyödyllisiä esineitä

en: Collect the Pharaohs Treasure
fi: Kerää faaraon aarre

en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key. You can see your current level of nitro in the bar at the right of the game screen.
fi: Nitroja keräämällä voit lisätä nopeuttasi milloin haluat painamalla siihen tarkoitettua näppäintä. Näet nitrotilanteesi peliruudun oikeassa reunassa olevasta palkista.

en: Come first in the At World's End Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
fi: Voita Maailman laidalla -grand prix kolmea tietokoneen ohjaamaa "kilpa-ajaja" -tasoista pelaajaa vastaan.

en: Confirm Remove
fi: Vahvista poisto

en: Confirm resolution within %i seconds
fi: Vahvista resoluutio %i sekunnin kuluessa

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fi: Ei kerättäviä esineitä, joten vain ajotaito ratkaisee!

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue Grand Prix
fi: Jatka grand prixiä

en: Controls
fi: Ohjaimet

en: Credits
fi: Tekijät

en: Delete Configuration
fi: Poista asettelu

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Description: %i
fi: Kuvaus: %i

en: Do you really want to delete player '%s' ?
fi: Haluatko varmasti poistaa pelaajan %s?

en: Do you want to fly kites?
fi: Haluatko lennättää leijaa?

en: Down
fi: Alas

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Energy
fi: Energia

en: Enter the new player's name
fi: Anna uuden pelaajan nimi

en: Exit Race
fi: Poistu kilpailusta

en: Expert
fi: Osaaja

en: Feature Unlocked
fi: Ominaisuus avattu käyttöön

en: Final lap!
fi: Viimeinen kierros!

en: Finish 3 laps in Racetrack with 3 easy AI karts in under 2:40 minutes.
fi: Aja kolme kierrosta Kilparadalla kolmen helppotasoisen tietokoneen ohjaaman pelaajan kanssa alle 2 min 40 s.

en: Finish 3 laps on the Tux Tollway track with 3 AI karts in under 3:35 minutes.
fi: Aja kolme kierrosta Tuxin tullitiellä kolmen tietokoneen ohjaaman pelaajan kanssa alle 3 min 35 s.

en: Finish Race track in 2:40
fi: Aja Kilparata alle 2 min 40 s

en: Finish Tux Tollway track in 3:35
fi: Aja Tuxin tullitie alle 3 min 35 s

en: Finish with at least 6 points of nitro on three laps of Oliver's Math Class in under 52 seconds.
fi: Aja kolme kierrosta Oliverin matikantunnilla alle 52 s, keräten samalla vähintään 6 nitro-pistettä.

en: Finish with at least 9 nitro points on 3 laps of Shifting Sands in under 2:20 minutes.
fi: Aja kolme kierrosta Liikkuvat hiekat -radalla alle 2 min 20 s, keräten samalla vähintään 9 nitro-pistettä.

en: Finished
fi: Päättynyt

en: Fire
fi: 'Tulta'-näppäin

en: First, you will need several input devices (having multiple gamepads or joysticks is the best way to play with several people). Go in the input configuration screen and setup the gamepads. It is also possible to play on keyboard(s), however each player will need a different set of keys, and keep in mind that most keyboards are not appropriate for multiplayer gameplay because they do not support large number of keypresses.
fi: Tarvitset useamman syöttölaitteen (peliohjaimet tai joystickit ovat hyviä useamman pelaajan pelissä). Laita peliohjainten asetukset kuntoon valikoista. Myös näppäimistö(i)llä pelaaminen on mahdollista, mutta jokaisella pelaajalla täytyy olla eri näppäinasettelu ja useimmat näppäimistöt tukevat varsin rajoitettua määrää yhtäaikaisia näppäimenpainalluksia.

en: Follow the Leader
fi: Seuraa johtajaa

en: Follow the Leader in the Jungle
fi: Seuraa johtajaa viidakossa

en: Follow the Leader on a Desert Island
fi: Seuraa johtajaa Autiolla saarella

en: Follow the leader: run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
fi: Seuraa johtajaa: pysy toisena, sillä viimeisenä oleva kilpailija poistetaan kisasta joka kerta kun laskuri menee nollaan. Varo myös menemästä johtajan edelle - silloinkin sinut poistetaan!

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: GP scores :
fi: GP:n tilanne:

en: Game Keys
fi: Pelinäppäimet

en: Game Modes
fi: Pelimuodot

en: Gamepad button %d
fi: Peliohjaimen nappi %d

en: Gamepad hat %d
fi: Peliohjaimen hattu %d

en: General
fi: Yleistä

en: Go!
fi: Aja!

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Help
fi: Apua

en: Highscores
fi: Parhaat tulokset

en: Hit others with weapons until they lose all their lives. (Only in multiplayer games)
fi: Ammu muita aseilla kunnes muut menettävät kaikki elämänsä. (Vain moninpelinä)

en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
fi: Jos näet oheisen kaltaisen lukollisen painikkeen, sinun täytyy suorittaa haaste avataksesi lukituksen.

en: Ignoring '%s', you needed to join earlier to play!
fi: Jätetään %s huomiotta. Pelataksesi sinun olisi pitänyt liittyä aikaisemmin!

en: Install
fi: Asenna

en: Intermediate
fi: Keskitaso

en: Karts
fi: Autot

en: Keep this resolution
fi: Säilytä tämä resoluutio

en: Lap
fi: Kierros

en: Leader
fi: Johtaja

en: Left
fi: Vasen

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading news from stkaddons...
fi: Ladataan uutisia stkaddonsista...

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
fi: Lukittu. Suorita aktiivisia haasteita saadaksesi käyttöön uusia ominaisuuksia!

en: Locked!
fi: Lukittu!

en: Look Back
fi: Katso taakse

en: Magic, son. Nothing else in the world smells like that.
fi: Taikuutta, poikani. Mikään muu maailmassa ei tuoksu samalta.

en: Make your rivals bite dust!
fi: Jätä kilpailijasi katselemaan perävalojasi!

en: Menu Keys
fi: Valikkonäppäimet

en: Mouse axis %d %s
fi: Hiiren akseli %d%s

en: Mouse button %d
fi: Hiiren nappi %d

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Music
fi: Musiikki

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name: %i
fi: Nimi: %i

en: Networking
fi: Verkkoyhteydet

en: New Grand Prix '%s' now available
fi: Uusi grand prix, "%s", on nyt käytössäsi

en: New difficulty '%s' now available
fi: Uusi vaikeusaste, "%s", on nyt käytössäsi

en: New fastest lap
fi: Uusi nopein kierros

en: New game mode '%s' now available
fi: Uusi pelimuoto, "%s", on nyt käytössäsi

en: New kart '%s' now available
fi: Uusi auto, "%s", on nyt käytössäsi

en: New track '%s' now available
fi: Uusi rata, "%s", on nyt käytössäsi

en: Normal Race
fi: Normaali kilpailu

en: Novice
fi: Aloittelija

en: Number of AI karts
fi: Tietokoneen ohjaamien pelaajien määrä

en: Only the Game Master may act at this point!
fi: Vain pelin johtaja voi tehdä muutoksia tässä vaiheessa!

en: Options
fi: Valinnat

en: Parachute - slows down all karts in a better position!
fi: Laskuvarjo - hidastaa kaikkia edelläsi olevia kilpailijoita!

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Penalty time!!
fi: Sakkoaika!

en: Penguin Playground
fi: Pingviinien leikkikenttä

en: Player %i (%s)
fi: Pelaaja %i (%s)

en: Players
fi: Pelaajat

en: Please re-configure your key bindings.
fi: Ole hyvä ja tee näppäinasetukset uudelleen.

en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight!
fi: Imukuppi - heitä suoraan eteenpäin vetääksesi edellä ajavaa taaksepäin, tai taaksepäin katsoessasi heitä se takaa tulevan eteen näköesteeksi!

en: Press ESC to cancel
fi: Paina ESCiä peruuttaaksesi

en: Press a key
fi: Paina näppäintä

en: Press enter or double-click on a device to configure it
fi: Kaksoisnapsauta laitetta tai paina enter sen kohdalla säätääksesi asetuksia

en: Press enter or double-click on a player to edit him/her
fi: Paina enter tai kaksoisnapsauta pelaajaa muokataksesi

en: Quit
fi: Poistu

en: Race
fi: Kilpailu

en: Race Results
fi: Kilpailun tulokset

en: Race Setup
fi: Kilpailun asetukset

en: Race in this track again
fi: Aja uudestaan tällä radalla

en: Random Arena
fi: Satunnainen areena

en: Random Kart
fi: Satunnainen auto

en: Random Track
fi: Satunnainen rata

en: Rank
fi: Sijoitus

en: Ready!
fi: Paikoillenne!

en: Regular Race - all blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fi: Normaali kilpailu - kaikki keinot sallittuja, joten poimi aseita ja käytä niitä järkevästi!

en: Remove
fi: Poista

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rescue
fi: Pelastus

en: Resolution
fi: Resoluutio

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart Race
fi: Käynnistä kilpailu uudelleen

en: Right
fi: Oikea

en: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
fi: Pysy toisena, sillä viimeisenä oleva kilpailija poistetaan kisasta joka kerta kun laskuri menee nollaan. Varo myös menemästä johtajan edelle - silloinkin sinut poistetaan!

en: See unlocked feature
fi: Katso lukituksesta poistettua ominaisuutta

en: See unlocked features
fi: Katso lukituksesta poistettuja ominaisuuksia

en: Select
fi: Valitse

en: Select a game mode
fi: Valitse pelimuoto

en: Set!
fi: Valmiit!

en: Setup New Race
fi: Uusi kilpailu

en: Sharp Turn
fi: Tiukka käännös

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Snag Drive
fi: Pulmapolku

en: Sound Effects
fi: Ääniefektit

en: Standard
fi: Vakio

en: Start Grand Prix
fi: Aloita grand prix

en: Start Race
fi: Aloita kilpailu

en: Steer Left
fi: Ohjaa vasemmalle

en: Steer Right
fi: Ohjaa oikealle

en: SuperTuxKart Addons
fi: SuperTuxKartin lisäosat

en: SuperTuxKart Help
fi: SuperTuxKartin ohje

en: SuperTuxKart Options
fi: SuperTuxKartin valinnat

en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode on the same computer
fi: SuperTuxKartia voi pelata moninpelinä yhdellä tietokoneella

en: SuperTuxKart features several game modes
fi: SuperTuxKart sisältää erilaisia pelimuotoja

en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas and vice versa for a short time
fi: Vaihtaja - lahjapaketit muutetaan banaaneiksi ja banaanit lahjapaketeiksi lyhyeksi aikaa

en: Test
fi: Testi

en: The 'sharp turn' key allows you to do sharp turns and have better control in tight curves
fi: "Tiukka käännös" -näppäin auttaa sinua tekemään jyrkkiä käännöksiä tiukoissa mutkissa

en: The Space Shuttle has landed!
fi: Avaruussukkula on laskeutunut!

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
fi: Parhaat tulokset -tiedosto oli liian vanha,
    parhaat tulokset on nyt nollattu.

en: This Grand Prix is broken!
fi: Tämä grand prix on vioittunut!

en: Time
fi: Aika

en: Time Trial
fi: Aika-ajo

en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fi: Aika-ajo: Käytettävissäsi ei ole apuvälineitä, joten vain ajotaidoillasi on merkitystä!

en: To add a new Gamepad/Joystick device, simply start SuperTuxKart with it connected and it will appear in the list.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to the computer. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
fi: Lisätäksesi uuden peliohjaimen/joystickin, käynnistä SuperTuxKart sen ollessa kytkettynä, jolloin se ilmestyy listalle.
    
    Lisätäksesi näppäinasettelun voit käyttää alla olevaa nappia. Huomaa kuitenkin, että useimmat näppäimistöt tukevat varsin rajoitettua määrää yhtäaikaisia näppäimenpainalluksia ja soveltuvat huonosti moninpeliin. (Voit kytkeä tietokoneeseen useamman näppäimistön, mutta tässäkin tapauksessa jokaisella pelaajalla täytyy olla eri näppäinasettelut.)

en: To help you win, there are some powerups you can collect :
fi: Seuraavat kerättävät esineet voivat auttaa sinua voittoon:

en: To the Moon and Back
fi: Kuuhun ja takaisin

en: Top %i
fi: %i:n kärki

en: Track by %s
fi: Radan tekijä: %s

en: Tracks
fi: Radat

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Up
fi: Yläs

en: Update
fi: Päivitä

en: Updating the list...
fi: Päivitetään listaa...

en: Version:
fi: Versio:

en: Version: %i
fi: Versio: %i

en: Volume
fi: Määrä

en: WRONG WAY!
fi: VÄÄRÄ SUUNTA!

en: Weapons
fi: Aseet

en: When input devices are configured, you are ready to play. Simply start a new race by selecting the race icon in the main menu. When it is time to choose a kart, each player can press on the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game. Each player can use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
fi: Kun syöttölaitteiden asetukset ovat valmiita, peli voi alkaa. Uuden kilpailun voi aloittaa päävalikosta kilpailu-kuvaketta painamalla. Autoa valitessa pelaajat voivat liittyä peliin painamalla omasta peliohjaimestaan tai näppäimistöltä 'tulta'-näppäintä. Jokainen pelaaja voi valita autonsa omalla peliohjaimellaan. Peli jatkuu, kun kaikki ovat valinneet autonsa. Huomaa, että hiirtä ei voi käyttää auton valitsemiseen.

en: Win Penguin Playground Grand Prix
fi: Voita Pingviinien leikkikenttä -grand prix

en: Win Penguin Playground Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
fi: Voita Pingviinien leikkikenttä -grand prix kolmea tietokoneen ohjaamaa "kilpa-ajaja" -tasoista pelaajaa vastaan.

en: Win To the Moon and Back Grand Prix
fi: Voita Kuuhun ja takaisin -grand prix

en: Win a 1 lap Head to Head on Tux Tollway against 1 'Racer' level AI kart.
fi: Voita yhden kierroksen kaksinkamppailu Tuxin tullitiellä yhtä tietokoneen ohjaamaa "kilpa-ajaja" -tasoista pelaajaa vastaan.

en: Win a 4 lap race on Snow Mountain against 4 'Racer' level AI kart.
fi: Voita neljän kierroksen Lumivuori-kisa neljää tietokoneen ohjaamaa "kilpa-ajaja" -tasoista pelaajaa vastaan.

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts in the Amazonian Jungle.
fi: Voita Seuraa johtajaa -kisa kolmea tietokoneen ohjaamaa pelaajaa vastaan Amazonin viidakossa.

en: Win a Follow the Leader race with 3 AI karts on a Desert Island.
fi: Voita Seuraa johtajaa -kisa kolmea tietokoneen ohjaamaa pelaajaa vastaan Autiolla saarella.

en: Win a Head to Head on Tux Tollway
fi: Voita kaksinkamppailu Tuxin tullitiellä

en: Win a race on Snow Mountain
fi: Voita kisa Lumivuori-radalla

en: Win the At World's End Grand Prix
fi: Voita Maailman laidalla -grand prix

en: Win the To the Moon and Back Grand Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
fi: Voita Kuuhun ja takaisin -grand prix kolmea tietokoneen ohjaamaa "kilpa-ajaja" -tasoista pelaajaa vastaan.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You finished the race!
fi: Saavuit maaliin!

en: You have been eliminated!
fi: Sinut poistettiin kisasta!

en: You unlocked a new feature!
fi: Uusi ominaisuus on nyt käytössä!

en: You won the Grand Prix!
fi: Voitit Grand Prixin!

en: You won the race!
fi: Voitit kilpailun!

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
fi: Asetustiedosto oli viallinen, joten se poistettiin ja uusi luodaan tilalle.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
fi: Asetustiedosto oli liian vanha, joten se poistettiin ja uusi luodaan tilalle.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
fi: Asetustiedosto ei ole yhteensopiva tämän STK:n version kanssa.

en: [none]
fi: [ei mitään]
