SuperTuxKart 0.5 - en to fi translation catalogue (198 entries)

en: %dx%d Blacklisted
fi: %dx%d mustalistattu

en: '%s' has
    been eliminated.
fi: ”%s”
    poistettiin kisasta.

en: 3 Strikes Battle
fi: Kolmen iskun taistelu

en: 3 Strikes Battle : only in multiplayer games.
    Hit others with weapons until they lose all their lives.
fi: Kolmen iskun taistelu: vain moninpelinä. Mätki
    toisia aseilla, kunnes muut menettävät kaikki elämänsä.

en: < Back
fi: < Edellinen

en: Accelerate
fi: Kiihdytä

en: Active Challenges
fi: Aktiiviset haasteet

en: All tracks
fi: Kaikki radat

en: All tracks included in SuperTuxKart
fi: Kaikki SuperTuxKartiin sisällytetyt radat

en: Amazonian Journey
fi: Reissu Amazonissa

en: Anvil - slows down greatly the kart in the first position
fi: Alasin - hidastaa kärjessä olevaa kilpailijaa merkittävästi

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply %dx%d
fi: Käytä %dx%d

en: Around the Lighthouse
fi: Majakan ympäri

en: At world's end
fi: Maailman reunalla

en: Avoid bananas
fi: Vältä banaaneja

en: Back to the main menu
fi: Takaisin päävalikkoon

en: Back to the menu
fi: Takaisin valikkoon

en: Become server
fi: Toimi palvelimena

en: Bowling Ball - bounces off walls. If you are looking back,
    it will be thrown backwards.
fi: Keilapallo - kimpoaa seinistä. Jos olet katsomassa
    taaksepäin, pallo heitetään taaksepäin.

en: Brake
fi: Jarruta

en: BubbleGum - leave a sticky pink puddle behind you
fi: Purkka - jätä tahmea pinkki klöntti taaksesi

en: Cake - thrown at the closest rival,
    best on short ranges and long straights
fi: Kakku - heitetään lähimmän kilpailijan niskaan,
    toimii parhaiten lyhyillä etäisyyksillä ja pitkillä suorilla

en: Can't connect to server
fi: Yhdistäminen palvelimeen epäonnistui

en: Canyon
fi: Kanjoni

en: Challenges
fi: Haasteet

en: Choose your controls, %s
fi: Valitse näppäimet, %s

en: City
fi: Kaupunki

en: Clear from Blacklist
fi: Poista mustalta listalta

en: Collect Nitro in Math Class
fi: Kerää nitroja Matikantunnilla

en: Collect the Pharaohs Treasure
fi: Kerää faaraon aarre

en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you
    wish by pressing the appropriate key. You can see your
    current level of nitro in the bar at the right of the game screen.
fi: Nitroja keräämällä pystyt kiihdyttämään vauhtiasi nopeasti
    tarpeen tullen painamalla tähän tarkoitettua näppäintä.
    Nitrotilanteesi voit nähdä ruudussa oikealla olevasta palkista.

en: Come first in the At World's End
    Grand Prix with 3 'Racer'
    Level AI karts.
fi: Voita ”Maailman reunalla” -grand
    prix kolmea tietokoneen ohjaamaa
    ”kilpa-ajaja” -tasoista pelaajaa
    vastaan.

en: Confirm Resolution
fi: Vahvista resoluutio

en: Confirm Resolution Within %d Seconds
fi: Vahvista resoluutio %d sekunnin kuluessa

en: Confirm Resolution Within 5 Seconds
fi: Vahvista resoluutio 5 sekunnin kuluessa

en: Connect to server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Connected:
fi: Yhdistetty:

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue Grand Prix
fi: Jatka grand prixiä

en: Created by Ingo Ruhnke,
    modified by M. Gagnon
fi: Tehnyt Ingo Ruhnke,
    muokannut M. Gagnon

en: Created by Oliver & Steve Baker
    modified by Marianne Gagnon
fi: Tehnyt Olivier & Steve Baker
    muokannut Marianne Gagnon

en: Credits
fi: Tekijät

en: Crescent Crossing
fi: Puolikuun risteys

en: Current: %dx%d
fi: Nykyinen: %dx%d

en: Decrease Resolution
fi: Pienennä resoluutiota

en: Difficulty
fi: Vaikeusaste

en: Display
fi: Näyttö

en: Display Settings
fi: Näyttöasetukset

en: Driver
fi: Kuljettaja

en: Edit controls for who?
fi: Kenen näppäinasetuksia muokataan?

en: Exit Race
fi: Poistu kilpailusta

en: Finish 3 laps in Racetrack
    with 3 easy AI karts
    in under 2:40 minutes.
fi: Aja 3 kierrosta Kilparadalla kolmen
    tietokoneen ohjaaman helppotasoisen
    pelaajan kanssa alle 2:40

en: Finish 3 laps on the City track
    with 3 AI karts
    in under 4:20 minutes.
fi: Aja kolme kierrosta Kaupunki-
    radalla kolmen tietokoneen
    ohjaaman pelaajan kanssa
    alle 4 min 20 sek.

en: Finish 3 laps on the Tux Tollway
    track with 3 AI karts
    in under 3:35 minutes.
fi: Aja kolme kierrosta Tuxin tullitie
    -radalla kolmen tietokoneen
    ohjaaman pelaajan kanssa
    alle 3 min 35 sek.

en: Finish Race track in 2:40
fi: Aja Kilparata alle 2 min 40 sek

en: Finish Tux Tollway track in 3:35
fi: Aja Tuxin tullitie alle 3 min 35 sek

en: Finish the City track in 4:20
fi: Aja Kaupunki-rata alle 4 min 20 sek

en: Finish with at least 9 nitro 
    points on 3 laps of Shifting Sands
    in under 2:20 minutes.
fi: Kerää vähintään yhdeksän
    nitro-pistettä kolmen kierroksen
    aikana Liikkuvat hiekat -radalla
    alle 2:20 minuutin aikana.

en: Finished
fi: Päättynyt

en: Finsih with at least 6 points
     of intro on three laps of
    Oliver's Math Class
    in under 52 seconds.
fi: Kerää vähintään kuusi
    nitro-pistettä kolmen
    kierroksen aikana
    Oliverin matikantunnilla
    alle 52 sekunnissa.

en: Fire
fi: Ampuminen

en: First grand prix, easy to get started
fi: Ensimmäinen grand prix, josta on helppo aloittaa

en: Follow the Leader
fi: Seuraa johtajaa

en: Follow the Leader in the Jungle
fi: Seuraa johtajaa viidakossa

en: Follow the Leader on a
    Desert Island
fi: Seuraa johtajaa autiolla saarella

en: Follow the leader: run for second place, as the last kart
    will be disqualified every time the counter hits zero.
     Beware : going in front of the leader will get you eliminated too!
fi: Seuraa johtajaa: pysy toisena, sillä viimeisenä oleva
    auto poistetaan kilpailusta joka kerta, kun laskuri menee
    nollaan. Ole varuillasi: myös johtajan edellä oleva auto
    joutuu poistetuksi!

en: Force your rivals bite *your* dust!
fi: Jätä muut kilpailijat katselemaan perävalojasi!

en: Fort Magma
fi: Magman linnake

en: Four Players
fi: Neljä pelaajaa

en: Fullscreen mode
fi: Kokonäyttötila

en: Game mode help
fi: Pelimuotojen apu

en: Game modes
fi: Pelimuodot

en: Go back to the main menu
fi: Palaa päävalikkoon

en: Go!
fi: Aja!

en: Grab blue boxes and nitro
fi: Nappaa sinisiä laatikoita ja nitroja

en: Grand Prix: Win victory points 
    by racing through a group of tracks,  
    most points wins (shortest time in case of a tie!)
fi: Grand Prix: Voita pisteitä ajamalla kilpaa usealla eri radalla.
    Eniten pisteitä kerännyt voittaa (Vähiten aikaa käyttänyt
    voittaa pisteiden ollessa tasan).

en: Help
fi: Apu

en: Highscores
fi: Parhaat tulokset

en: If you see a button with a lock like the one to the right,
    you need to complete a challenge to unlock it.
fi: Jos näet tällaisen lukollisen painikkeen, sinun on
    suoritettava haaste onnistuneesti avataksesi lukituksen.

en: Increase Resolution
fi: Suurenna resoluutiota

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Invalid short-cut!!
fi: Oikaisit liikaa!

en: King Weird's Castle
fi: Kuningas Oudon linna

en: Lap
fi: Kierros

en: Last grand prix, longer and harder
fi: Viimeinen grand prix, pitempi ja vaikeampi

en: Leader
fi: Johtaja

en: Left
fi: Vasen

en: Loading race...
fi: Ladataan kilpailua...

en: Look back
fi: Katso taakse

en: Networking
fi: Verkkoyhteydet

en: New Feature Unlocked
fi: Uusi ominaisuus avattu

en: New Grand Prix '%s'
    now available
fi: Uusi grand prix
    ”%s”
    on nyt käytössäsi

en: New difficulty
    '%s'
    now available
fi: Uusi vaikeusaste
    ”%s”
    on nyt käytössäsi

en: New fastest lap
fi: Uusi nopein kierros

en: New game mode
    '%s'
    now available
fi: Uusi pelimuoto
    ”%s”
    on nyt käytössäsi

en: New kart
    '%s'
    now available
fi: Uusi auto
    ”%s”
    on nyt käytössäsi

en: New track '%s'
    now available
fi: Uusi rata
    ”%s”
    on nyt käytössäsi

en: Next >
fi: Seuraava >

en: Next background
fi: Seuraava taustakuva

en: No Grand Prix selected
fi: Ei grand prixiä valittuna

en: Novice
fi: Aloittelija

en: Number of karts
fi: Autojen määrä

en: Number of laps
fi: Kierrosmäärä

en: Old config file found, check your key bindings!
fi: Vanha asetustiedosto löydetty, tarkista näppäinasetukset!

en: Oliver's Math Class
fi: Oliverin matikantunti

en: On the Beach
fi: Rannalla

en: Options
fi: Asetukset

en: Parachute - slows down all karts in a better position!
fi: Laskuvarjo - hidastaa kaikkia edelläsi olevia kilpailijoita!

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Penalty time!!
fi: Sakkoaika!

en: Penguin Playground
fi: Pingviinien leikkikenttä

en: Player
fi: Pelaaja

en: Player %d, choose a driver
fi: Pelaaja %d, valitse kuljettaja

en: Player 1
fi: Pelaaja 1

en: Player 2
fi: Pelaaja 2

en: Player 3
fi: Pelaaja 3

en: Player 4
fi: Pelaaja 4

en: Player Config
fi: Pelaaja-asetukset

en: Player name
fi: Pelaajan nimi

en: Plunger - throw straight to pull an opponent back,
    or throw while looking back to make one lose sight!
fi: Imukuppi - heitä suoraan eteenpäin vetääksesi edellä
    ajavaa taaksepäin, tai taaksepäin katsoessasi heitä se
    takaa tulevan eteen näköesteeksi!

en: Prehistoric Island
fi: Muinaissaari

en: Press <ESC> to Cancel
fi: Paina ESCiä poistuaksesi

en: Press <ESC> to go back
fi: Paina ESCiä palataksesi takaisin

en: Press key
fi: Paina näppäintä

en: Quick Race
fi: Pikakisa

en: Quick race: Pick a single track, shortest time wins.
fi: Pikakisa: Valitse yksi rata, nopeimman ajan ajanut voittaa.

en: Quit
fi: Poistu

en: REV
fi: Pakki

en: Race in this track again
fi: Aja uudestaan tällä radalla

en: Race results
fi: Kilpailun tulokset

en: Racer
fi: Kilpa-ajaja

en: Racetrack
fi: Kilparata

en: Ready!
fi: Paikoillenne!

en: Rescue
fi: Pelastus

en: Restart Race
fi: Käynnistä kilpailu uudelleen

en: Return To Race
fi: Palaa kilpailuun

en: Right
fi: Oikea

en: Second grand prix
fi: Toinen grand prix

en: Select network mode
fi: Valitse verkkoyhteyden muoto

en: Set!
fi: Valmiit!

en: Setup New Race
fi: Uusi kilpailu

en: Sharp Turn
fi: Tiukka käännös

en: Shifting Sands
fi: Liikkuvat hiekat

en: Single Player
fi: Yksinpeli

en: Single Race
fi: Yksi kilpailu

en: Skyline
fi: Taivaanrata

en: Snag Drive
fi: Pulmapolku

en: Snow Mountain
fi: Lumivuori

en: SnowTux Peak
fi: Tuxin lumihuippu

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound Settings
fi: Ääniasetukset

en: Splitscreen
fi: Jaettu ruutu

en: Star Track
fi: Tähtirata

en: Start race
fi: Aloita kilpailu

en: Synchronising network...
fi: Synkronoidaan verkkoyhteyttä...

en: Synchronising.
fi: Synkronoidaan.

en: The 'sharp turn' key allows you to do sharp turns
    and have better control in tight curves
fi: "Tiukka käännös" -näppäin auttaa sinua tekemään
    jyrkkiä käännöksiä ja auttaa tiukoissa mutkissa

en: The Island
fi: Saari

en: The current key bindings can be seen/changed in the
    Options->Player Config menu.
fi: Nykyisiä näppäinasetuksia voi katsella/muuttaa
    valikossa Asetukset -> Pelaaja-asetukset.

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
fi: Parhaat tulokset -tiedosto oli liian vanha,
    parhaat tulokset on nyt nollattu.

en: The old mine
fi: Vanha kaivos

en: The winner is %s!
fi: Voittaja on %s!

en: Third grand prix
fi: Kolmas grand prix

en: Three Players
fi: Kolme pelaajaa

en: Time Trial
fi: Aika-ajo

en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fi: Aika-ajo: Käytettävissäsi ei ole apuvälineitä,
    joten vain ajotaidoillasi on merkitystä!

en: To help you win, there are certain powerups you can grab:
fi: Seuraavat kerättävät esineet voivat auttaa sinua voittoon:

en: To the Moon and Back
fi: Kuuhun ja takaisin

en: Turn off music
fi: Laita musiikki pois päältä

en: Turn off sound effects
fi: Laita ääniefektit pois päältä

en: Turn on music
fi: Laita musiikki päälle

en: Turn on sound effects
fi: Laita ääniefektit päälle

en: Tux Tollway
fi: Tuxin tullitie

en: Two Players
fi: Kaksi pelaajaa

en: WRONG WAY!
fi: VÄÄRÄ SUUNTA!

en: Waiting for clients
fi: Odotetaan muita koneita

en: Waiting for server
fi: Odotetaan palvelinta

en: Win Penguin Playground Grand
    Prix
fi: Voita Pingviinien leikkikenttä
    -grand prix

en: Win Penguin Playground Grand
    Prix with 3 'Racer' Level AI karts.
fi: Voita Pingviinien leikkikenttä -grand prix
    kolmea tietokoneen ohjaamaa pelaajaa vastaan.

en: Win To the Moon and Back
    Grand Prix
fi: Voita Kuuhun ja takaisin -grand prix

en: Win a 1 lap Head to Head
    on Tux Tollway against 1 'Racer'
    level AI kart.
fi: Voita yhden kierroksen
    Tuxin tullitie -kisa yhtä
    tietokoneen ohjaamaa
    pelaajaa vastaan.

en: Win a Follow the Leader race
    with 3 AI karts
    in the Amazonian Jungle.
fi: Voita Seuraa johtajaa -kilpailu
    kolmea tietokoneen ohjaamaa
    pelaajaa vastaan Amazonin
    viidakossa.

en: Win a Follow the Leader race
    with 3 AI karts
    on a Desert Island.
fi: Voita Seuraa johtajaa -kilpailu
    kolmea tietokoneen ohjaamaa
    pelaajaa vastaan autiolla
    saarella.

en: Win a Head to Head on
    Tux Tollway
fi: Voita kisa yhtä kilpailijaa
    vastaan Tuxin tullitiellä

en: Win the At World's End
    Grand Prix
fi: Voita Maailman reunalla
    -grand prix

en: Win the To the Moon and Back
    Grand Prix with 3 'Racer'
    Level AI karts.
fi: Voita Kuuhun ja takaisin -grand
    prix kolmea tietokoneen
    ohjaamaa pelaajaa vastaan.

en: Window mode
fi: Ikkunoitu tila

en: You finished the race!
fi: Saavuit maaliin!

en: You have been
    eliminated!
fi: Sinut poistettiin kisasta!

en: You won the race!
fi: Voitit kilpailun!

en: Zipper - speed boost
fi: Zipper - vauhtilisä

en: joy %d axis %d  %c
fi: joystick %d akseli %d  %c

en: joy %d btn %d
fi: joystick %d nappi %d

en: joy %d hat %d
fi: joystick %d hattu %d

en: mouse axis %d %c
fi: hiiren akseli %d %c

en: mouse btn %d
fi: hiiren nappi %d

en: not set
fi: ei asetettu
